Katharina Blums tapte ære

Drama
1 t. 46 min.
Katharina Blums tapte ære Tyske filmdager

Velkommen til "vorspiel", oppvarmingsprogrammet til Tyske Filmdager 2026. Vi settes i festivalstemning med to moderne klassikere innen tysk film. Før årets festival åpnes med Volker Schlöndorffs nyeste film, viser vi et av hans tidlige og formative verk innen «den nye tyske filmen».

Hushjelpen Katharina Blum møter en ung mann på en fest og tilbringer natten med ham. Neste morgen står politiet utenfor døren hennes og ransaker leiligheten og avhører henne. Ifølge etterforskerne er den forsvunne gjesten en farlig terrorist. Affæren utvikler seg til en katastrofe, og da en tabloidavis blander seg inn og vrir og vender på "saken", blir Katharinas verden snudd på hodet. Mens hun i begynnelsen møtte politiets handlinger med vantro, vokser etter hvert følelsen av avmakt og harme, helt til hun i desperasjon svarer med vold og slår tilbake.

The Lost Honor of Katharina Blum (originaltittel: Die verlorene Ehre der Katharina Blum) er en filmatisering av Heinrich Bölls fortelling med samme navn fra 1974 (utgitt samme år på norsk med tittel Katharina Blums tapte ære) og det første regisamarbeidet mellom det daværende ekteparet Margarethe von Trotta og Volker Schlöndorff.

Spilletid
1 t. 46 min.
Språk
Tysk
Regi
Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Skuespillere
Angela Winkler, Mario Adorf, Dieter Laser, Heinz Bennent, Rolf Becker, Jürgen Prochnow
Foto
Jost Vacano
Manus
Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
Nasjonalitet
Tyskland
Produksjonsår
1975