MORGENDAGENS HELTER

Vises i samarbeid med Extinction Rebellion og er en del av programmet i deres akjsonsperiode Plan for utfasing nå / Phase out now.
Etter visningen blir det en samtale med regissør Mariken Halle og klimaaktivistene Lea Wiggen fra Den Grønne Ungdomsbevægelse i Danmark og Jonas Kittelsen fra Extinction Rebellion Norge. Samtalen ledes av Julie Forchammer fra Klimakultur.
Om filmen:
Et humoristisk samtidsbilde om økonomi, klimakrise og vårt hemmelige potensiale for forandring
I Morgendagens helter møter vi Margaret som jobber på en økonomihøyskole. Det er pandemi og unntakttilstand og hun lengter etter at de ansatte skal få plante noe sammen og komme nærmere naturen og hverandre. Det er vanskelig å få planlagt teambuildingen. Ett møte avløses av et nytt og høst blir vinter og vinter vår. Studentene er fanget på zoom-undervisning før de etter hvert begynner å snike seg inn på skolen og invitere inn alternative økonomer på jakt etter nye måter å være i verden på.
Filmen er egentlig 2 t. Og 1 min.
Denne visningen er av del 1 som er 1 t. Og 10 min.
Visningen arrangeres av Vega Scene, Extinction Rebellion og Filmbyrået Jack
Morgendagens helter del 1
Spilletid: 1 t. 10 min
Språk: Norsk, svensk, dansk
Regi: Mariken Halle
Medvirkende: Guro Bruusgaard, Ivar Furre Aam, Thorbjørn Harr, Mubarak Muse, Marie Storli, Harald Breievne, Lærke Grøntved, Josephine Kylén Collins og Lisa Lie
Manus: Mariken Hallle og Lisa Lie (del 2)
Nasjonalitet: Norge
Produksjonsår: 2025
Aldersgrense: 6 år
Om panelet:
Lea Wiggen er klimaaktivist i Den Grønne Ungdomsbevegelse, medstifter av Klimapsykologisk Ungdomsforening, og psykologistudent på masternivå ved Københavns Universitet. Hun vokste opp i Oslo, men flyttet til København for å studere og for å finne et aktivistisk fellesskap – et sted hvor hun kunne omforme verdensindignasjon og maktesløshet til handling.
Hun ble med i Den Grønne Ungdomsbevegelsen i 2020 og har siden deltatt i alt fra sivil ulydighet og lobbyarbeid på Christiansborg, til å være medforfatter av to av bevegelsens bøker – utopiske manifester som skisserer alternative fremtider til dagens system.
I 2023 tok hun initiativ til å stifte en psykologisk forening som en reaksjon på at mange klimabekymrede unge og klimaaktivister opplevde at det var vanskelig å finne psykologer med innsikt i klimavitenskapen og alvoret i krisen. Det fantes heller ikke pensum på psykologistudiet som tok for seg sammenhengen mellom unges mistrivsel og samtidens kriser. I foreningen er de psykologistudenter og psykologer som tilbyr gratis gruppeterapi for klimabekymrede unge og klimaaktivister.
Lea bor i et gårdskollektiv én time fra København sammen med ti andre klimaaktivister og to babyer. Der forsøker de å bli selvforsynte med grønnsaker og støtte hverandre i å leve et aktivistisk liv.
Jonas Kittelsen er talsperson for Extinction Rebellion Norge. Jonas har de siste årene organisert over 50 klimaaksjoner, vunnet over staten i Høyesterett og gir ut bok på nyåret om nødvendigheten av dyp samfunnsendring og en sterkere folkebevegelse.
Mariken Halle er filmskaper fra Oslo utdannet på Kunstfilmskolen i Kabelvåg og Akademin Valand i Gøteborg. Hun ble eksaminert med langfilmen «Kanskje i morgen» i 2011 og «Morgendagens helter» er hennes fjerde langfilm.
Hun ville bli skuespiller som barn og jobber med rollespill-aktige innspillingsmetoder der skuespillerne får mye frihet og der virkelige situasjoner blandes med fiktive.
Mariken er en del av produksjonsselskapet ALTERNATIVET og var med på å starte den kunstnerdrevne distribusjonsstrukturen FILMBYRÅET JACK i 2021. www.jackfilmbyra.no
Julie Forchammer har jobbet i skjæringspunktet mellom klima og kultur i to tiår. Som miljøsjef for Øyafestivalen, festivalsjef for Vinjerock og rådgiver og styremedlem for Regnskogfondet har Julie jobbet med klimaomstilling i både nasjonale og internasjonale organisasjoner.
Sammen med Erland Eggen driver hun Klimakultur - en norsk non-profit som jobber for å skape kunnskap og fellesskap rundt vår tids store spørsmål: klima-, natur- og rettferdighetskrisene. Klimakultur jobber fra et bredt kulturelt perspektiv, inkludert kunst- og kultursektoren, men tar også for seg gjeldende atferd, tro og verdier i et stort oljeproduserende land som Norge.
- Spilletid
- 1 t. 11 min.
- OriginalTittel
- Morgendagens helter - del 1
- Språk
- Svensk, Norsk, Dansk
- Regi
- Mariken Halle
- Medvirkende
- Guro Bruusgaard, Ivar Furre Aam, Thorbjørn Harr, Mubarak Muse, Marie Storli, Andrine Sæther, Harald Breievne, Josephine Kylén Collins, Lisa Lie, Lærke Grøntved
- Foto
- Mariken Halle, David Krøyer
- Manus
- Mariken Halle, Lisa Lie
- Nasjonalitet
- Norge
- Produksjonsår
- 2025
- Aldersgrense med begrunnelse
- 6 år