How To Build A Library

1 t. 38 min.
Tillatt for alle
How to build a library Human 26

Et oppgjør med Kenyas kolonifortid gjennom restaureringen av et bibliotek. Denne filmen er del av HUMANs internasjonale konkurranseprogram.

Hvordan kan man bidra i et lands oppgjør med en kolonialistisk fortid? Forfatter Shiro Koinange og forlegger Angela Wachuka har satt seg fore å gjøre nettopp det. Denne dokumentarfilmen følger deres arbeid med å gjenoppbygge og restaurere Nairobis eldste bibliotek. Helt fram til 1958 var det storslåtte McMillan Memorial-biblioteket i Kenyas hovedstad kun forbeholdt hvite europeere.


Med stor entusiasme setter Koinange og Wachuka i gang arbeidet med å forvandle bygget til et kultursenter for hele Kenyas befolkning. I prosessen for å bevare den arkitektoniske og litterære kulturarven, støter de på utfordringer knyttet til lokalpolitikk og økonomiske støtteytere; og de må ta tøffe avgjørelser om hvor mye av den vanskelige kolonifortiden skal få prege bibliotekets kolleksjon. Dette er en inspirerende film om å ta tilbake historien om eget land og kultur.


RUSHLINE

Møt opp i god tid til visningen! Filmene starter presist på tidspunktet som er satt opp i programmet. Ved utsolgt forestilling fylles tomme seter opp fem minutter etter visningsstart og går til de som har stått i rushline — da mister du plassen din selv om du har billett.

Spilletid
1 t. 38 min.
Språk
Engelsk
Regi
Maia Lekow, Christopher King
Nasjonalitet
Kenya
Produksjonsår
2025
Aldersgrense med begrunnelse
Tillatt for alle