Affeksjonsverdi

Joachim Trier og Eskil Vogts Affeksjonsverdi har skapt filmhistorie. Først vant filmen den gjeve Grand Prix under filmfestivalen i Cannes, der den hadde premiere. Så har den hatt en seiersrunde med nominasjoner og priser på en rekke internasjonale prisutdelinger, og det hele toppet seg nylig med hele ni Oscar-nominasjoner.
Affeksjonsverdi har også skapt Vega-historie! Det er vår mest sette film siden Vega åpnet dørene i 2018.
Joachim Triers sjette spillefilm, Affeksjonsverdi, åpner med en sekvens hvor vi blir kjent med familien borg, men vel så mye huset de bor i. Sekvensen er utpreget «Triersk» med sin filmspråklige lek, sjonglering av minner, og den gjenkjennelige fortellerstemmen vi kjenner fra Reprise og Verdens verste menneske. Det tar ikke mange sekundene før man føler seg i trygge hender. Herifra utvikler filmen seg til et komplekst og gripende familie-drama. Renate Reinsve og Inga Ibsdotter Lilleaas leverer sine sterkeste rolleprestasjoner så langt, som søstrene Nora og Agnes, og Stellan Skarsgård kler åpenbart rollen som den selvsentrerte filmregissøren og pappaen (i den rekkefølgen) Gustav.
Med Affeksjonsverdi har Joachim og medmanusforfatter Eskil Vogt levert sin mest ambisiøse film, som fortjent ga de juryens Grand Prix under filmfestivalen i Cannes tidligere i år.
Etter verdenspremieren i Cannes har filmen høstet strålende kritikker, seilet opp i en kort periode som Gullpalme-favoritt, blitt introdusert av en internasjonal artist her på Vega Scene, plukket ut som Norges Oscar-kandidat og fått en skikkelig surmaga omtale fra en norsk kulturavis. Filmen har alt blitt skrevet om og diskutert såpass mye i forkant av premieren, at det beste nå er å klappe sammen avisa eller laptopen og komme seg på kino.
— Programsjef Truls Foss, om hvorfor filmen var valgt som Månedens Vegavenn-film i september.
Distributøren om filmen:
Affeksjonsverdi følger skuespilleren Nora (Reinsve) og hennes søster Agnes (Lilleaas) når deres karismatiske far, Gustav (Skarsgård), plutselig dukker opp i livene deres igjen etter langvarig fravær. Gustav var en gang en kjent filmregissør og ønsker nå Nora i hovedrollen i sitt store comeback. Å jobbe med sin far er det siste Nora kan tenke seg. Hun takker nei og inn trer den amerikanske skuespilleren Rachel Kemp (Fanning) som kommer til Norge for å spille rollen Gustav skrev til Nora.
Plutselig må de to søstrene ikke bare forholde seg til sin far – de får også en Hollywood-stjerne tråkkende rundt i barndomshjemmet, midt i familiens personlige drama.

- Spilletid
- 2 t. 13 min.
- Språk
- Svensk, Norsk, Engelsk
- Regi
- Joachim Trier
- Skuespillere
- Renate Reinsve, Inga Ibsdotter Lilleaas, Stellan Skarsgård, Elle Fanning
- Manus
- Joachim Trier, Eskil Vogt
- Nasjonalitet
- Norge
- Produksjonsår
- 2025
- Aldersgrense med begrunnelse
- 9 år
- Filmen inneholder enkelte scener som kan virke urovekkende på yngre barn. Den får derfor aldersgrense 9 år.