Tyske Filmdager 2025

Tyske Filmdager bringer tysk film til Oslo. Fra 24.-29. november presenterer vi sammen med Goethe-Institut Norge både nye og etablerte stemmer innen tyskspråklig film i Oslo og viser hvor mangfoldig, kreativ og medrivende tysk samtidsfilm er.
Før vi i slutten av november dykker ned i tysk samtidsfilm, inviterer vi til et filmatisk vorspiel på Den kjempestore kinodagen. Med den nyrestaurerte versjonen av DDR-kultfilmen Solo Sunny fra 1980 introduserer vi hovedtemaet for årets Tyske Filmdager: Den røde tråden i årets program er identitet.
Åpningsfilmen kommer fra en mester innen tysk film: Fatih Akins nye film Amrum, som nylig høstet mye ros i Cannes, får sin norgespremiere hos oss. I den anledning viser vi også Akins gjennombruddsfilm fra 2004 (og gleder oss til den første 35 mm-visningen under Tyske Filmdager): Mot veggen.
Med den østerriksk-tyske samproduksjonen Påfuglen slår vi til med enda en førpremiere. Med en norsk skuespiller på rollelisten og en god dose wiensk humor stiller denne samfunnssatiren spørsmålet over alle spørsmål: Hvem er jeg egentlig?
Oppvekstfilmen Foreign Language handler også om søken etter tilhørighet, tragikomedien Long Story Short– med flere tyske filmstjerner – utforsker rollen man tar i sin nærmeste vennekrets, og debutfilmen The Good Sister forteller om et søskenforhold som settes hardt på prøve. I filmatiseringen Impatience of the Heart forviller hovedpersonen seg inn i uselvisk og destruktiv kjærlighet, og thrilleren Hysteria spør hvor langt kunstnerisk frihet kan gå i den hensynsløse jakten på suksess.
Avslutningsfilmen tar oss med på en vill ferd gjennom nåtidens Berlin. I No Beast. So Fierce. blir Shakespeares Richard III. til Rashida, datter av en Berlin-klan, som ønsker å underlegge seg hele verden. Om hun er et resultat av sitt miljø, eller om ondskapen er en del av hennes identitet, overlates til vår egen tolkning.
Tyske Filmdager feirer kinoen, den kollektive filmopplevelsen og samtalen rundt film.
Billetter til alle filmene er i salg nå, vi sees i kinosalen!
PROGRAM
23.11 17:30 Mot veggen - Vorspiel på 35MM
24.11 17:30 Amrum
25.11 18:00 Påfuglen
25.11 20:45 Hysteria
26.11 18:00 Long Story Short
27.11 18:00 Hysteria
27.11 20:30 The Good Sister
28.11 08:00 Påfuglen - FROKOSTVISNING
28.11 18:00 Impatience of the Heart
28.11 20:45 Foreign Language
29.11 17:30 No Beast. So Fierce
Filmdagene arrangeres av Goethe-Institut Norwegen i samarbeid med Vega Scene og German Films, og i partnerskap med Tysklands ambassade i Oslo og Østerrikes ambassade i Oslo.